Tomografia komputerowa
leczenie jąkania poznań
Chcą sprawdzić różnego rodzaju nieprawidłowości takie jak na przykład silne stany zapalne czy też zmiany nowotworowe, będziemy musieli skorzystać z tomografii komputerowej. Sam zabieg wykonuje się oczywiście za pomocą tomografu, który jest niezbędny do tego, aby tomografia komputerowa mogła zostać przeprowadzona. Wyniki w formie obrazu to z kolei tomogram, natomiast lekarz, który najczęściej zajmuje się wykonaniem takiego badania oraz analizą wyników jest radiolog. Pozostaje jeszcze pytanie, jakie są wskazania do wykonania badania tomografem? Wśród najważniejszych przypadków, kiedy tomografia komputerowa jest wręcz konieczna od zaraz wymienia się:
- urazy głowy,
- urazy kanału kręgowego,
- podejrzenie krwawienia do czaszki,
- podejrzenie ropnia mózgu,
- podejrzenie nowotworu mózgowia.
Nie są to oczywiście jedyne wskazania, gdyż tomografia komputerowa zalecana jest także przy diagnozie wielu innych chorób, schorzeń czy nieprawidłowości w naszym organizmie.
Tomograf można bowiem również wykorzystać przy chorobach płuc, serca, nerek, zatok, krtani czy gardła lub przysadki mózgowej. Jak natomiast powinniśmy przygotować się do takiego badania? Ważne jest wziąć pod uwagę, że w jego trakcie pacjentowi podaje się tak zwane środki kontrastowe, dlatego też warto jest wiedzieć, czy przypadkiem nie mamy alergii na dany środek. Z lekarzem powinniśmy także skonsultować ewentualne przyjmowanie innych leków przed zabiegiem.
Przebieg badania tomografią komputerową
Tego typu badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, a sam pacjent leży na ruchomym stole. Tomograf wytwarza z kolei promieniowane rentgenowskie.
Pacjent powinien pozostać w bezruchu, cały czas pozostając oczywiście w kontakcie z medykami. Wykonanie tego typu badania trwa najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Czasem w trakcie badania pacjentowi może zostać podany środek kontrastowy, dzięki któremu obraz badania będzie dokładniejszy. Trzeba jednak przy tym mieć na uwadze, że po zastosowaniu danego środka kontrastowego możemy mieć do czynienia ze skutkami ubocznymi takimi jak zaczerwienienie skóry, wymioty, nudności, bóle rąk czy skurcze mięśni. Na całe szczęście, skutki uboczne pojawiają się rzadko.