Test wysiłkowy – jako ocena pracy serca

Test wysiłkowy – jako ocena pracy serca
www.kszielonoczarni.pl
podologia i kosmetologia poznań

W przypadkach, gdy lekarz ma problem ze zdiagnozowaniem schorzenia serca lub chce skontrolować jego pracę, może skierować pacjenta na test wysiłkowy. Dzięki niemu może uzyskać dokładny obraz zmian, które zachodzą w sercu, gdy pacjent wykonuje aktywność fizyczną. Trzeba wiedzieć, że podczas wysiłku fizycznego zwiększa się w organizmie zapotrzebowanie na tlen.

To powoduje, że serce zaczyna bić z większą częstotliwością. U osób cierpiących na choroby serca może wystąpić problem na pewnym poziomie wysiłku. Wtedy jest to sygnał o występowaniu niedokrwienia mięśnia sercowego.

Dzięki temu podczas wysiłku można najlepiej ocenić pracę serca. Widoczne są wtedy zmiany, których nie można zarejestrować w stanie spoczynku. Z tego powodu przeprowadza się testy wysiłkowe.

W trakcie badania pacjent jest poddawany wysiłkowi fizycznemu – maszeruje na bieżni bądź ćwiczy na rowerku stacjonarnym. Na jego ciele umieszczone są elektrody, które pozwalają na rejestrowanie pracy serca i zapis EKG. W ten sposób wysiłek i praca serca jest monitorowana.

Ponadto w trakcie testu wysiłkowego mierzone jest ciśnienie. W przypadku, gdy w zapisie pojawią się zmiany, a pacjent będzie narzekał na duszności, silne zmęczenie bądź ból w klatce piersiowej może to potwierdzić występowanie choroby wieńcowej. Natomiast, gdy podczas próby wysiłkowej u pacjenta nie pojawią się żadne niepożądane objawy, a w zapisie EKG nie będzie niepokojących zmian, pozwoli to wykluczyć chorobę wieńcową.