Różne rodzaju wyprysków

Różne rodzaju wyprysków
www.d-7.pl

Zapalenie powierzchownych warstw skóry, które przytrafiło się chyba każdego z nas, określa się jako wyprysk. Podłoże tego schorzenia jest nieinfekcyjne i może mieć charakter alergiczny, choć niekoniecznie. Kolejne etapy tworzenia się wyprysku to: pojawienie się grudki o czerwonym zabarwieniu, przeistoczenie w pęcherzyk, pozostałość w postaci nadżerki.

Nie jest to raczej groźba dolegliwość, chyba że dojdzie do zakażenia, kiedy występuje wydzielina ropna i tworzą się nieestetyczne strupy przyjmujące zabarwienie od szarego, aż po żółty. W zakażonych miejscach skóra może się trwale przebarwić i pozostać mało sprężysta, co jest dosyć niepożądaną konsekwencją. Czasem dochodzi do powstania wyprysku w wyniku kontaktu skóry z materiałem, powodującym uczulenie.

Może to być źle dobrany do skóry kosmetyk, a także biżuteria, czy farba. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zidentyfikować czynnik odpowiedzialny na podrażnienie oraz natychmiast odizolować go od skóry. Pomocnym może okazać się również zastosowanie maści redukujących, czy steroidowych.

U ludzi starszych dosyć często pojawiają się wypryski spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Potocznie są one nazywane żylakami. Możemy wyróżnić różne rodzaje wyprysków: najpowszechniej występujące wypryski kontaktowe, wypryski krwiopochodne, dziecięce, potnicowe (pojawiają się przeważnie po bokach palców u rąk, czemu towarzyszy dosyć intensywny, uciążliwy świąd), łojotokowe, a także opryszczkowe, czy pieniążkowate.