Niemowlęce schorzenia skórne

Niemowlęce schorzenia skórne
autoklawy medyczne
Jadwiga Bernardczyk Meller

Schorzenia skórne bardzo często pojawiają się u człowieka już początkowym okresie jego życia. Dosyć często spotykanym zjawiskiem są bowiem niemowlęce dermatozy, wśród których możemy wymienić na przykład pieluszkowe zapalenie skóry, pleśniawki, gronkowcowy zespół oparzonej skóry. Na porządku dziennym są także różnego rodzaju wysypki i pokrzywki. Tak jak te dwie ostatnie przypadłości są w większości przypadków raczej niegroźne ( można się ich skutecznie pozbyć dzięki zastosowaniu zwykłych, sprawdzonych sposobów domowych.

), tak pozostałe, zaliczane do dermatoz, mogą okazać się znacznie poważniejsze w skutkach. Pleśniawki to dokładnie grzybicza infekcja w jamie ustnej malucha, mająca postać białych, niezbyt estetycznych plamek. Niekiedy bywają one bolesne, przez co dziecko jest rozdrażnione, nie chce jeść, płacze. W zasadzie, pleśniawki są bardziej infekcją błony śluzowej, niż schorzeniem skórnym, niemniej jednak mają one skłonność do roznoszenia się na inne rejony ciała.

Pieluszkowe zapalenie skóry dotyka prawie wszystkich niemowląt, a to dlatego, iż posiadają one bardzo wrażliwą skórę. Staje się ona podrażniona, zaczynają pojawiać się krostki, występuje świąd. Najczęstszą zaś przyczyną takiego stanu jest kontakt delikatnej skóry z pieluszką, czy kocykiem. Najgroźniejszym z wymienionych schorzeń skórnych występujących u niemowląt jest gronkowcowy zespół oparzonej skóry – skóra dziecka została zaatakowana przez gronkowca, silnie się łuszczy na niemal całej powierzchni, a maluch silnie gorączkuje.

Sytuacja bez wątpienia wymaga niezwłocznego zabrania dziecka do lekarza.