Kilka słów o kaszakach
Kaszaki są przypadłością obejmującą swoim występowanie przeważnie skórę głowy, pleców, szyi, a także okolic intymnych. Są to guzki niezbyt okazałej wielkości, które jednak potrafią urosnąć w skrajnych przypadkach do rozmiaru kilku centymetrów.
Cechą charakterystyczną kaszaków jest to, że przybierają one żółte, białe lub cieliste zabarwienie, zaś na ich powierzchni można zawsze dotrzeć ciemną kropkę (dokładniej, jest to miejsce tak zwanego zaczopowania kanalika). W dodatku, mogą być twarde lub miękkie i z łatwością można je przesuwać – wynika to z faktu, iż nie są one złączone z podłożem skórnym.
Guzki te nie powodują większych dolegliwości, za wyjątkiem przypadku, kiedy przy guzku zbierze się ropa i do środka dostanie się zakażenie. Mogą wystąpić w zasadzie w każdym wieku, chociaż najczęściej zmagają się z nimi ludzie młodzi, zwłaszcza ci, u których dodatkowo występuje trądzik.
Z domowych sposobów, zaleca się stosować na kaszaki wywar ze skrzypu polnego w postaci okładów. Pomocne mogą okazać się też wszelkiego rodzaju peelingi.
Niektórzy pozbywają się tej nieprzyjemnej przypadłości poprzez wykonywanie nakłuć, jednak jest to dosyć ryzykowne działanie, które ma szansę powodzenia tylko w przypadku wykonania starannej dezynfekcji po zakończeniu całej tej „operacji”. Na kaszaki skuteczne bywają także kremy i maści zawierające w swoim składzie kwas krzemowy, który jest zresztą obecny we wspomnianych okładach ze skrzypu polnego.
Guzki przeważnie długo się rozwijają, jedni objawy można zaobserwować bardzo szybko i już wtedy podjąć działania zapobiegawcze.