Jak się wykonuje badanie EKG?
chirurg proktolog poznań nfz
W przypadku, gdy u pacjenta występują niepokojące objawy, a lekarz podejrzewa, że mogą mieć związek z sercem, można skierować taką osobę na badanie EKG. Pozwala ono ocenić pracę serca i wykryć ewentualne choroby. Elektrokardiografia, czyli EKG jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Co ważne, pacjent nie musi się do niego w żaden sposób przygotowywać, a podczas badania nie odczuwa żadnego bólu, Elektrokardiografia wykonywana jest w wyciszonym pomieszczeniu. Może to być gabinet lekarski w szpitalu bądź w przychodni, a w niektórych sytuacjach także sala chorego. Ważne jest, aby podczas badania nie doszło do żadnych zakłóceń, które mogłyby sfałszować zapis. W trakcie badania pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej.
Na jego ciele umieszcza się elektrody, które przewodzą pobudzenia elektryczne. Czasami stosuje się do tego specjalny żel, który zwiększa przewodzenie. Może się zdarzyć, że u mężczyzn z nadmiernym owłosieniem, elektrody nie będą chciały się trzymać skóry. W takiej sytuacji należy zgolić zarost na danym fragmencie ciała. Ponadto podczas badania nie należy się ruszać ani rozmawiać, ponieważ także mogłoby to wpłynąć na zapis i wprowadzić lekarza w błąd podczas interpretacji. Badanie zazwyczaj trwa kilka minut. Wynik EKG to wykres z załamaniami i odcinkami, który należy przekazać do interpretacji lekarzowi.
Warto wiedzieć, że badanie jest bezpieczne i nie stwarza ryzyka powikłań, można je wykonywać u wszystkich, bez względu na wiek i przebyte choroby, a także u kobiet w ciąży.