Jak powstają choroby nowotworowe?
Choroby nowotworowe są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci, zaraz po chorobach serca. Dzięki specjalistycznym badaniom, z roku na rok, coraz lepiej znane są mechanizmy rozwoju nowotworu. Pacjenci uświadamiani są, jak ważna jest profilaktyka i zapobieganie zachorowaniu na raka. Lekarze mają coraz większą wiedzę, w jaki sposób wykrywać i skutecznie leczyć nowotwory.
Jednakże wiele osób zadaje sobie pytanie: jak powstają nowotwory? Postaramy się odpowiedzieć. Trzeba wiedzieć, że wystąpienie pierwszych objawów nowotworu nie oznacza, że nie rozwijał się on w naszym organizmie dużo wcześniej. Wystarczy, że jedna komórka zacznie nieprawidłowy podział i rak może rozwinąć się w szybkim tempie. W przypadku zdrowego organizmu komórki w tkankach ze sobą współdziałają.
Nowotwór powstaje, gdy jedna z komórek utraci kontrolę nad swoim funkcjonowaniem i przestanie współpracować z pozostałymi. Zaczyna się niekontrolowane rozmnażanie i tak powstają guzy. Czasem przyczyniają się do tego predyspozycje genetyczne. Lekarze przy pomocy odpowiednich badań są w stanie wykryć nowotwór, gdy tworzy go miliard komórek, a jego waga osiąga jeden gram.
Trzeba mieć świadomość, że takie rozmiary rak osiąga zazwyczaj dopiero po kilku latach. Warto wiedzieć, że łagodny guz nie zagraża naszemu życia i można z nim żyć, ponieważ nie rozprzestrzenia się do pozostałych części ciała. Natomiast bardzo niebezpieczny jest nowotwór złośliwy, którego komórki wraz z krwią przemieszczają się po organizmie, zagnieżdżają i mnożą. Niezwykle ważna w zapobieganiu chorób nowotworowych jest profilaktyka – regularne badania kontrolne pozwolą wykryć raka w najwcześniejszym stadium.
Ponadto ważna jest odpowiednia dieta oraz zdrowy tryb życia.