Choroby onkologiczne a choroby układu krążenia
autoklaw parowy
Nowotwory i choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Trzeba jednak wiedzieć, że nierzadko choroby układu krążenia wynikają z chorób onkologicznych. Statystyki pokazują, że co druga osoba leczona onkologicznie ma problemy z sercem i układem krążenia. Warto wiedzieć, że dostępne na rynku leki i sposoby leczenia raka mogą przyczyniać się do powstawania chorób układu krążenia.
Niestety, ale nierzadko skutkiem ubocznym leczenia raka jest kardiotoksyczność terapii przeciwnowotworowej. Najprościej mówiąc, leczenie nowotworów zwiększa ryzyko uszkodzenia serca. Zależnie od tego, jaka terapia została zastosowana, najczęściej konsekwencjami są zaburzenia w rytmie serca, niewydolność lub zapalenie mięśnia sercowego, a nawet zawał serca. Osoby leczące choroby onkologiczne zazwyczaj zmagają się także z nadciśnieniem tętniczym oraz powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi.
Z tego powodu istotne jest monitorowanie stanu układu krążenia pacjenta leczonego onkologicznie przed rozpoczęciem terapii przeciwnowotworowej, w trakcie jej trwania oraz po zakończeniu. Choroby układu krążenia nie mogą być bagatelizowane. Zdarza się także, że lekarze nie decydują się na bardziej agresywne leczenie nowotworu ze względu na współistniejące choroby układu krążenia. Coraz częściej mówi się o nowej gałęzi medycyny kardioonkologii, która zakłada równoległe leczenie kardiologiczne i onkologiczne.
Zespół specjalistów z obu dziedzin współpracując ma zwiększyć szanse na pokonanie nowotworu.